Posts Tagged ‘Cycling Culture Cup’

Moberg vandt 3. afdeling af Cycling Culture Cup

Posted on: december 13th, 2014 by ULS

Ved dagens cyklecross i Holbæk, der er 3. afdeling af Cycling Culture Cuppen, var Tommy Moberg (Team Vivelo-IBT Isolering) hurtigste mand, da han vandt herrernes A-klasse foran CULT Energys Mads Pedersen.

Hos kvinderne var Cathrine Grage (Sydkystens Cykling) hurtigst, mens Andreas Lund Andresen (Team ABC Junior) vandt hos juniorerne. 

A-klassen
1 Tommy Moberg (Team Vivelo-IBT Isolering) 59:52
2 Mads Pedersen (CULT Energy Vital Water) 01:00:38
3 Angus Edmond (JC Cykelklub) 01:04:53

B-Klassen
1 Tobias Mørch Kongstad (Cycling Elite Copenhagen-Amager) 01:08:17
2 Henrik Veiergang (JC Cykelklub) 01:11:21
3 Henrik Skyum (JC Cykelklub) 01:14:39

Dame
1 Cathrine Grage (Sydkystens Cykling) 50:10
2 Trine Schmidt (Dansk Bicycle Club) 58:32
3 Helle Haugaard Jessen (Mountain Bike Klub Silkeborg) LAPPED

Junior
1 Andreas Lund Andresen (Team ABC Junior) 44:44
2 Carl Erik Schoulgin Sørensen (CK Kronborg) 44:57
3 Mathias Rosenberg Pedersen (Roskilde Mountain Bike Klub) 48:08

De fulde resultatlister kan ses her

Resultater fra SM og Cycling Culture Cuppen

Posted on: november 23rd, 2014 by KBS

I dag stod den endnu engang i crossens tegn – denne gang i Sorø BC.

Det var sjællandsmesterskaberne og anden afdeling af Cycling Culture Cuppen, der i dag stod på programmet. Da disse to løb blev koblet sammen til et, gælder resultatlisten for begge løb.

I forhold til Cycling Culture Cuppen vil denne afdelings placeringer tælle med i point-stillingen til seriens samlede klassement.

Nedenfor kan du se resultaterne for dagens crossløb:

 

Elite, herrer:

1. Sebastian Fini Carstensen (Webike – DMK) 8 point
2. Tommy Moberg Nielsen (Vivelo – IBT isolering) 6 point
3. Simon Andreasen (We Bick) 5 point
4. Dennis Herforth Jensen (Designa Køkken Knudsgaard) 4 point
5. Klaus Nielsen (Giant Dealer Team) 3 point
6. Morten Laustsen (Dansk Mountainbike Klub) ….
7. Simon Berg (Varde Cykelklub) ….
8. Niels Bech Rasmussen (Webike – DMK) ….
9. Simon Zdrenka (Cykle Klubben Aarhus) ….
10. Mads Pedersen (CULT) ….
11. Sebastian Juul (ABC Elite) ….
12. Tobias Mørch Kongstad (Cycling Elite CPH – Amager) ….

 

Elite, damer:

1. Annika Langvad (Specialized Racing XC) 8 point
2. Cathrine Grage (Sydkystens Cycling) 6 point
3. Mette Andersen (DMK) ….
4. Annette Berg (Sorø Bicycle Club) ….
5. Kristine Bihrmann (ABC) ….
6. Carina Börjesson (Åstorp CK) ….

 

Junior:

1. Andreas Lund Andresen (ABC Junior) 8 point
2. Carl Erik Schoulgin Sørensen (CK Kronborg) 6 point
3. Luca Ryberg Lonardi (Cycling Ringsted) ….
4. Jeppe Hanssing (ABC) ….
5. Julian Suhr (PythonPro.Com) ….