Posts Tagged ‘Dagens resultater’

Dagens resultater: Søndag uge 9

Posted on: marts 5th, 2017 by velo_admin

Dagens store vindere var Alaphilippe, Dan Martin og Sergio Henao, mens store favoritter som Porte og Contador har noget arbejde foran sig, på enkeltstarten og når feltet rammer bjergene.Fuglsang tabte over et kvarter og blev kørt helt ud af klassementet. Yderligere blev Romain Bardet diskvalificeret, for at få for meget pace fra holdbilen efter et styrt, i en situation hvor han ellers ikke ville være nået tilbage.

Resultat 1. etape – Paris-Nice
1. Arnaud Demare (FDJ) 3:22:43
2. Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors)
3. Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin)
4. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors)
5. Romain Hardy (Fortuneo Vital Concept)
6. Dan Martin (Quick-Step Floors)
7. Tony Gallopin (Lotto Fix-ALL)
8. Marco Haller (Katusha-Alpecin)
9. Sergio Henao (Sky)
10. Rudy Molard (FDJ)

16. Richie Porte (BMC) +0.47
18. Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin)
21. Alberto Contador (Trek-Segafredo) +1.04

__________________________________________________________

Hollandske Jos Van Emden tog sejren i Dwars door West-Vlaanderen, mens Lasse Norman Hansen kom helt tæt på til sidst.

Resultat – Dwars door West-Vlaanderen Johan Museeuw Classic
1. Jos Van Emden (LottoNL-Jumbo)
2. Silvan Dillier (BMC)
3. Lasse Norman Hansen (Aqua Blue Sport)
4. Jasper De Buyst (Lotto-Soudal)
5. Guillaume Van Keirsbulck (Wanty – Groupe Goubert)

__________________________________________________________

Et helt bizart – og ikke mindst skræmmende – syn ventede rytterne, da endagsløbet GP Rhodos skulle afgøres. I spurten, hvor rytterne kørte mellem 60-70 kilometer i timen, kom der pludselig et par politibetjente på motorcykel direkte imod dem

Resultat – International Rhodes Grand Prix
1. Alan Banaszek (CCC) 4:38:50
2. Ahmet Orken (Torku Sekerspor)
3. Joshua Huppertz (Team Lotto – Kern Haus)c +0.01

10. Mark Sehested Pedersen (Team VeloCONCEPT) +0.02
14. Alexander Kamp (Team VeloCONCEPT) +0.04

__________________________________________________________

Adam Yates vandt i dag det italienske endagsløb GP Industria & Artigianato, da han var den hurtigste mand i en lille gruppe, der skulle sprinte om sejren.

Resultat – GP Industria & Artigianato
1 Adam Yates (Orica-Scott) 4:50:00
2 Richard Carapaz (Movistar)
3 Rigoberto Uran (Cannondale-Drapac)
4 Mattia Cattaneo (Androni) +0.02
5 Egan Arley Bernal (Androni)
6 Simon Clarke (Cannondale-Drapac) +0.04
7 Francesco Gavazzi (Androni) +0.17
8 Filippo Pozzato (Wilier Triestina) +0.18
9 Paolo Toto (Sangemni)
10 Jose Joaquin Rojas (Movistar) +0.19

__________________________________________________________

I Gabon blev til en andenplads for danske Asbjørn Kragh på sidste etape. Franske Yohann Gene løb med den samlede sejr.

Resultat 7. etape – La Tropicale Amissa Bongo (2.1) 
1. Meron Abraham (Eritrea) 3:10:05
2. Asbjørn Kragh Andersen (Delko Marseille Provence)
3. Stanislau Bazhkou (Minsk Cycling Club)

Endelig stilling – La Tropicale Amissa Bongo (2.1)
1. Yohann Gene (Direct Energie) 19:41:21
2. Tesform Okubamariam (Interpro Cycling Academy) +0.16
3. Nikodemus Holler (Bike Aid)

Dagens resultater: Onsdag i uge 8

Posted on: februar 22nd, 2017 by velo_admin

I Frankrig tog AG2R-rytteren Alexandre Geniez sejren på 2. etape af Cycliste International La Provence, foran tempomonstret Rohan Dennis.

Cycliste International La Provence – 2. etape
1. Alexandre Geniez (AG2R) 3:57:12
2. Rohan Dennis (BMC)
3. Nicolas Edet (Cofidis)
4. Matej Mohoric (UAE Team Emirates)
5. Jeremy Lecroq (Roubaix Lille Metropole) +0.04

Cycliste International La Provence – Samlet stilling
1. Rohan Dennis (BMC) 8:49:55
2. Alexandre Geniez (AG2R)
3. Matej Mohoric (UAE Team Emirates)
4. Nicolas Edet (Cofidis)
5. Jeremy Lecroq (Roubaix Lille Metropole) +0.04

I Portugal var det et par vetaraner, som kom i fokus. 39-årige Nocentini tog sejren på første etape, mens den tidligere bjergtrøjejæger, David de la Fuente kom ind på en fjerdeplads.

Volta ao Alentejo – 1. etape
1. Rinaldo Nocentini (Sporting/Tavira) 4:04:09
2. Eduard Prades (Caja Rural)
3. Carlos Barbero (Movistar)
4. David de la Fuente (Louletano)
5. Jan Tratnik (CCC) 

Volta ao Alentejo – Samlet stilling
1. Rinaldo Nocentini (Sporting/Tavira) 4:03:59
2. Eduard Prades (Caja Rural) +0.04
3. Carlos Barbero (Movistar) +0.06
4. David de la Fuente (Louletano) +0.10
5. Jan Tratnik (CCC) 

Dagens Tour-resultater: 21. etape

Posted on: juli 24th, 2016 by velo_admin

Tour de France 2016, 21. etape, Chantilly  ›  Paris 113 km

Etaperesultat, Top 10
1 André Greipel (Lotto-Soudal) 2:43:08
2 Peter Sagan (Tinkoff)
3 Alexander Kristoff (Katusha)
4 Edvald Boasson Hagen (Dimension Data)
5 Michael Matthews (Orica-BikeExchange)
6 Jasper Stuyven (Trek-Segafredo)
7 Ramunas Navardauskas (Cannondale-Drapac)
8 Christophe Laporte (Cofidis)
9 Sam Bennett (Bora-Argon 18)
10 Reinardt Janse Van Rensburg (Dimension Data) 
 

Klassement, Top 10
1 Chris Froome (Team Sky) 89:04:48
2 Romain Bardet (Ag2r) 2:52
3 Nairo Quintana (Movistar) 3:08
4 Adam Yates (Orica-BikeExchange) 3:29
5 Richie Porte (BMC) 4:04
6 Alejandro Valverde (Movistar) 5:03
7 Louis Meintjes (Lampre-Merida) 5:45
8 Dan Martin (Etixx-QuickStep) 5:51
9 Roman Kreuziger (Tinkoff) 5:58
10 Joaquim Rodriguez (Katusha) 6:16

Pointkonkurrencen, Top 10
1 Peter Sagan (Tinkoff) 470 p.
2 Marcel Kittel (Etixx-QuickStep) 228 p.
3 Michael Matthews (ORICA-BikeExchange) 199 p.
4 André Greipel (Lotto-Soudal) 178 p.
5 Alexander Kristoff (Team Katusha) 172 p.
6 Bryan Coquard (Direct Energie) 156 p.
7 Thomas De Gendt (Lotto Soudal) 154 p.
8 Greg van Avermaet (BMC Racing Team) 136 p.
9 Chris Froome (SKY) 131 p.
10 Rafal Majka (Tinkoff) 120 p.

Bjergkonkurrencen, Top 10
1 Rafal Majka (Tinkoff) 209 p. 
2 Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 130 p.
3 Jarlinson Pantano (IAM) 121 p.
4 Ilnur Zakarin (Katusha) 84 p. 
5 Rui Costa (Lampre-Merida) 76 p.
6 Serge Pauwels (Dimension Data) 62 p.
7 Stef Clement (IAM) 53 p. 
8 Vincenzo Nibali (Astana) 36 p.
9 Kristjan Durasek (Lampre-Merida) 36 p.
10 Thomas Voeckler (Direct Energie) 33 p.

Ungdomskonkurrencen top 10
1 Adam Yates (Orica-BikeExchange) 89:09:30
2 Louis Meintjes (Lampre – Merida) 2:16
3 Emanuel Buchmann (Bora-Argon 18) 42:58
4 Warren Barguil (Giant-Alpecin) 47:32
5 Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo) 1:19:56
6 Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step) 1:55:27
7 Jan Polanc (Lampre-Merida) 2:13:42
8 Eduardo Sepulveda (Fortuneo-Vital Concept) 2:23:45
9 Alexey Lutsenko (Astana) 2:37:10
10 Patrick Konrad (Bora-Argon 18) 2:41:50

Holdkonkurrencen, Top 10
1 Movistar 267:20:45
2 Team Sky 8:14
3 BMC 48:11
4 Ag2r La Mondiale 56:50
5 Astana 1:26:58
6 Tinkoff 1:52:23
7 Trek Segafredo 2:10:03
8 IAM Cycling 2:10:03
9 Team Katusha 2:29:13
10 Lamre Merida 2:35:18

Dagens Tour-resultater: 20. etape

Posted on: juli 23rd, 2016 by Velomore

Megève til Morzine 146,5 km

Etaperesultat, Top 10
1 Ion Izagirre (Movistar) 4:06:45
2 Jarlinson Pantano (IAM Cycling) 0:19
3 Vincenzo Nibali (Astana) 0:42
4 Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step) 0:49
5 Rui Costa (Lampre – Merida) 1:43
6 Roman Kreuziger (Tinkoff) 1:44
7 Wilco Kelderman (Team LottoNL – Jumbo) 0:49
8 Joaquim Rodriguez (Katusha) 3:24
9 Daniel Martin (Etixx-Quick Step) 4:12
10 Romain Bardet (AG2R La Mondiale) 

Klassement, Top 10
1 Chris Froome (Team Sky) 86:21:40
2 Romain Bardet (Ag2r) 4:05
3 Nairo Quintana (Movistar) 4:21
4 Adam Yates (Orica-BikeExchange) 4:42
5 Richie Porte (BMC) 5:17
6 Alejandro Valverde (Movistar) 6:16
7 Joaquim Rodriguez (Katusha) 6:58
8 Louis Meintjes (Lampre-Merida) 6:58
9 Dan Martin (Etixx-QuickStep) 7:04
10 Roman Kreuziger (Tinkoff) 7:11

Pointkonkurrencen, Top 10
1 Peter Sagan (Tinkoff) 440 p.
2 Marcel Kittel (Etixx-QuickStep) 228 p.
3 Michael Matthews (ORICA-BikeExchange) 183 p.
4 Bryan Coquard (Direct Energie) 156 p.
5 Alexander Kristoff (Team Katusha) 152 p.
6 Thomas De Gendt (Lotto Soudal) 150 p.
7 Greg van Avermaet (BMC Racing Team) 136 p.
8 Chris Froome (SKY) 131 p.
9 André Greipel (Lotto Soudal) 128 p.
10 Rafal Majka (Tinkoff) 120 p.

Bjergkonkurrencen, Top 10
1 Rafal Majka (Tinkoff) 209 p. 
2 Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 130 p.
3 Jarlinson Pantano (IAM) 121 p.
4 Ilnur Zakarin (Katusha) 84 p. 
5 Rui Costa (Lampre-Merida) 76 p.
6 Serge Pauwels (Dimension Data) 62 p.
7 Stef Clement (IAM) 53 p. 
8 Vincenzo Nibali (Astana) 36 p.
9 Kristjan Durasek (Lampre-Merida) 36 p.
10 Thomas Voeckler (Direct Energie) 33 p.

Ungdomskonkurrencen top 10
1 Adam Yates (Orica-BikeExchange) 82:15:13
2 Louis Meintjes (Lampre – Merida) 2:16
3 Emanuel Buchmann (Bora-Argon 18) 42:58
4 Warren Barguil (Giant-Alpecin) 47:32
5 Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo) 1:19:56
6 Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step) 1:55:27
7 Jan Polanc (Lampre-Merida) 2:13:42
8 Eduardo Sepulveda (Fortuneo-Vital Concept) 2:23:45
9 Alexey Lutsenko (Astana) 2:37:10
10 Patrick Konrad (Bora-Argon 18) 2:41:50

Holdkonkurrencen, Top 10
1 Movistar 259:11:21
2 Team Sky 8:14
3 BMC 48:11
4 Ag2r La Mondiale 56:50
5 Astana 1:26:58
6 Tinkoff 1:52:23
7 Trek Segafredo 2:10:03
8 IAM Cycling 2:10:03
9 Team Katusha 2:29:13
10 Lamre Merida 2:35:18

Dagens fighter
Jarlinson Pantano (IAM Cycling)

Dagens Tour-resultater: 14. etape

Posted on: juli 16th, 2016 by velo_admin

Montélimar – Villars-les-Dombes Parc des Oiseaux, 208,5 kilometer 

Etaperesultat, Top 10
1 Mark Cavendish (Dimension Data) 5:43:49
2 Alexander Kristoff (Katusha)
3 Peter Sagan (Tinkoff)
4 John Degenkolb (Giant-Alpecin)
5 Marcel Kittel (Etixx-Quickstep) 
6 André Greipel (Lotto-Soudal)  
7 Bryan Coquard (Direct Energie)
8 Davide Cimolai (Lampre-Merida)
9 Christophe Laporte (Cofidis)
10 Samuel Dumoulin (AG2R)

Klassement, Top 10
1 Chris Froome (Team Sky) 63:46:40
2 Bauke Mollema (Trek-Segafredo) 1:47
3 Adam Yates (Orica-BikeExchange) 2:45
4 Nairo Quintana (Movistar) 2:59
5 Alejandro Valverde (Movistar) 3:17
6 Tejay van Garderen (BMC) 3:19
7 Romain Bardet (Ag2r) 4:04
8 Richie Porte (BMC) 4:27
9 Dan Martin (Etixx-QuickStep) 5:03
10 Fabio Aru (Astana) 5:16

61 Jakob Fuglsang (Astana) 1:20:55
62 Chris Anker Sørensen (Fortuneo – Vital Concept) 1:22:20
88 Michael Valgren (Tinkoff) 1:46:20
146 Christopher Juul-Jensen (Orica-BikeExchange) 2:18:00
184 Lars Bak (Lotto-Soudal) 2:53:53

Pointkonkurrencen, Top 10
1 Peter Sagan (Tinkoff) 340 p.
2 Mark Cavendish (Dimension Data) 278 p.
3 Marcel Kittel (Etixx-QuickStep) 228 p.
4 Bryan Coquard (Direct Energie) 145 p.
5 André Greipel (Lotto Soudal) 128p
6 Michael Matthews (ORICA-BikeExchange) 127 p.
7 Alexander Kristoff (Team Katusha) 122 p.
8 Greg van Avermaet (BMC Racing Team) 112 p.
9 Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 106 p.
10 Chris Froome (Sky) 94 p.

Bjergkonkurrencen, Top 10
1 Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) 90 p.
2 Rafal Majka (Tinkoff) 77 p.
3 Daniel Navarro (Cofidis) 68 p.
4 Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) 58 p.
5 Rui Costa (Lampre-Merida) 50 p.
6 Serge Pauwels (Dimension Data) 40 p.
7 Stef Clement (IAM) 35 p. 
8 Diego Rosa (Astana) 27 p.
9 Winner Anacona (Movistar) 26 p.
10 Sylvain Chavanel (Direct Energie) 24 p.

Ungdomskonkurrencen top 10
1 Adam Yates (Orica-BikeExchange) 58:05:36
2 Louis Meintjes (Lampre – Merida) 3:03
3 Warren Barguil, (Giant-Alpecin) 5:38
4 Emanuel Buchmann (Bora-Argon 18) 16:17
5 Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo) 27:42
6 Eduardo Sepulveda (Fortuneo-Vital Concept) 43:37
7 Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step) 1:07:50
8 Patrick Konrad (Bora-Argon 18) 1:12:14
9 Jan Polanc (Lampre-Merida) 1:36:18
10 Tsgabu Grmay (Lampre-Merida) 1:36:43

11 Michael Valgren (Tinkoff) 1:43:35

Holdkonkurrencen, Top 10
1 BMC 191:18:28
2 Movistar 2:30
3 Team Sky 8:10
4 Astana 26:33
5 Ag2r La Mondiale 45:58
6 Trek Segafredo 54:15
7 Tinkoff 1:07:08
8 Team Katusha 1:19:43
9 IAM Cycling 1:24:22
10 Orica-BikeExchange 1:24:53

Dagens Tour-resultater: 11. etape

Posted on: juli 13th, 2016 by VH

11. etape, 162 km., Carcassonne – Montpellier.

Etaperesultat, Top 10
1 Peter Sagan, Tinkoff 3:26:23
2 Chris Froome, Team Sky
3 Marciej Bodnar, Tinkoff
4 Alexander Kristoff, Katusha 0:06
5 Christophe LaPorte, Cofidis
6 Jasper Stuyven, Trek-Segafredo
7 Edvald Boasson Hagen, Dimension-Data
8 André Greipel, Lotto-Soudal
9 Sodre Enger Holst, IAM Cycling
10 Oliver Naesen, IAM Cycling

Klassement, Top 10
1 Chris Froome, Team Sky 52:34:37
2 Adam Yates, Orica-BikeExchange 0:28
3 Dan Martin, Etixx-Quickstep 0:31
4 Nairo Quintana, Movistar 0:35
5 Bauke Mollema, Trek-Segafredo 0:56
6 Roman Bardet, Ag2r-La Mondiale 0:56
7 Sergio Luis Henao, Team Sky 0:56
8 Alejandro Valverde, Movistar 1:13
9 Tejay van Garderen, BMC 1:13
10 Roman Kreuziger, Tinkoff 1:28

60 Jakob Fuglsang, Astana 58:09
78 Chris Anker Sørensen, Fortuneo – Vital Concept 1:12:47
91 Michael Valgren, Tinkoff 1:22:50
126 Matti Brechel, Cannondale 1:40:52
145 Christopher Juul-Jensen, Orica-BikeExchange 1:49:15
191 Lars Bak, Lotto-Soudal 2:19:31

Pointkonkurrencen, Top 10
1 Peter Sagan, Tinkoff 309 p.
2 Mark Cavendish, Dimension Data 219 p.
3 Marcel Kittel, Etixx-QuickStep 202 p.
4 Michael Matthews, ORICA-BikeExchange 124 p.
5 Greg van Avermaet, BMC Racing Team 112 p.
6 Bryan Coquard, Direct Energi 112 p.
7 André Greipel, Lotto Soudal 99 p.
8 Alexander Kristoff, Team Katusha 92 p.
9 Chris Froome, Team Sky 77 p.
10 Thomas De Gendt, Lotto-Soudal 65 p.

Bjergkonkurrencen, Top 10
1 Thibaut Pinot, FDJ 80 p.
2 Rafal Majka, Tinkoff 77 p.
3 Tom Dumoulin, Giant-Alpecin 58 p.
4 Rui Costa, Lampre-Merida 50 p.
5 Thomas De Gendt, Lotto Soudal 36 p.
6 Daniel Narvarro, Cofidis 36 p.
7 Diego Rosa, Astana 27 p.
8 Winner Anacona, Movistar 26 p.
9 George Bennet, LottoNL-Jumbo 23 p.
10 Chris Froome, Team Sky 22 p.

Ungdomskonkurrencen top 10
1 Adam Yates, Orica-BikeExchange 52:35:05
2 Louis Meintjes, Lampre – Merida 1:42
3 Warren Barguil, Giant-Alpecin 2:35
4 Wilco Kelderman, LottoNL-Jumbo 5:26
5 Emanuel Buchmann, Bora-Argon 18 9:35
6 Eduardo Sepulveda, Fortuneo-Vital Concept 17:44
7 Julian Alaphilippe, Etixx-Quick Step 42:45
8 Patrick Konrad, Bora-Argon 18 58:20
9 Jan Polanc, Lampre-Merida 1:11:09
10 Lawson Craddock, Cannondale Drapac 1:19:15

11 Michael Valgren, Tinkoff 1:22:22

Holdkonkurrencen, Top 10
1 BMC 157:33:00
2 Movistar 6:34
3 Team Sky 8:44
4 Astana 12:15
5 Tinkoff 27:23
6 Ag2r La Mondiale 28:40
7 Trek Segafredo 44:13
8 Team Katusha 58:45
9 Orica-BikeExchange 1:00:31
10 FDJ 1:06:31

Dagens DM-resultater

Posted on: juni 23rd, 2016 by velo_admin

Resultater DM i enkeltstart

Resultater U19 Damer 
1 Simone Eg – Team BMS BIRN 26:26.505
2 Johanne Marcher – Team NBC Elite +0:22
3 Silje Alsbjerg – Team Rytger +1:43
Læs vores interview med Simone Eg lige her.

Resultat Elite Damer
1 Cecilie Uttrup Ludwig (Team BMS BIRN) 39:26.808
2 Trine Schmidt (CC Hillerød) 40:31.267
3 Kamilla Sofie Vallin (Team Rytger) 40:44.280
Læs Cecilie Uttrup Ludwigs kommentarer efter sejren.

Resultater Junior DM enkeltstart
1 Mikkel Bjerg (Team Børkop cykler – Carl Ras Roskilde Junior) 35:54.392
2 Frederik Rodenberg Madsen (Team Børkop cykler – Carl Ras Roskilde Junior) 0:19.185
3 Morten Hulgaard (Team ABC Junior) 0:29.743

Resultater Elite DM enkeltstart
1 Martin Toft Madsen (Almeborg-Bornholm) 51:43.748
2 Michael Valgren (Tinkoff) 0:12.124
3 Kasper Asgreen (TREFOR) 0:28.582

Dagens Resultater: Onsdag uge 25

Posted on: juni 22nd, 2016 by velo_admin

Nationale mesterskaber i enkeltstart –  Schweiz
1. Fabian Cancellara, Trek-Segafredo
2. Reto Hollentstein, IAM Cycling
3. Simon Pellaud, IAM Cycling

Nationale mesterskaber i enkeltstart – Italien

1. Manuel Quinziato, BMC 49.00
2. Manuele Boaro, TInkoff +0.38
3. Moreno Moser, Cannondale Pro Cycling +1.00

Nationale mesterskaber i enkeltstart – Holland
1. Tom Dumoulin, Giant-Alpecin 59.04
2. Jos Van Emdem, LottoNL-Jumbo +0.34
3. Wilco Kelderman, LottoNL-Jumbo +1.14

Nationale mesterskaber i enkeltstart – Polen
1. Maciej Bodnar, Tinkoff 1.07.28
2. Martin Bialoblocki, One Pro Cycling +0.28
3. Mateusz Taciak, CCC +1.29

Nationale mesterskaber i enkeltstart – Letland
1. Gatis Smukulis, Astana 46.40
2. Aleksejs Saramotins, IAM Cycling +0.46
3. Toms Skujins, Cannondale Pro Cycling +1.24

Nationale mesterskaber i enkeltstart – Kasakhstan
1. Dimitriy Grudzev, Astana
2. Zhandos Bizhigitov, Vino 4ever SKO
3. Nikita Stalnov, Astana City

Resultat – Halle Ingooigem
1. Dries De Bondt, Verando Willems 4:45:22
2. Jens Kekeleire, Belgien
3. Edward Theus, Belgien +0.13

48. Lars Bak, Lotto-Soudal +0.35

Vuelta a Colombia – Resultat 9. Etape
1. Jairo Alonso Cano 4:21.10
2.Christian Leandro Tamayo
3. Sebastian Molano

 Vuelta a Colombia – Samlet stilling
1. Mauricio Ortega 23:33:48
2. Oscar “Babyface” Sevilla, +0.02
2. Alex Cano +1.18

Dagens resultater: Lørdag d. 18. juni

Posted on: juni 18th, 2016 by VH

DM Holdløb, Nykøbing Sjælland
1 Team TREFOR
2 ColoQuick-CULT 0:35
3 Team Almeborg Bornholm 0:45

Aviva Womens Tour, 4. etape
1 Marianne Vos, Rabobank Liv-Woman Cycling Team 3:07:00
2 Leah Kirchmann, Team Liv-Plantur 00:00
3 Emma Johansson, Wiggle High5 00:00

4 Amalie Dideriksen, Boels – Dolman Cycling Team 00:00

Schweiz Rundt, 8. etape
1 Ion Izagirre, Movistar 21:31
2 Miguel Angel Lopez, Astana 00:18
3 Fabian Cancellara, Trek 00:19

55 Chris Juul-Jensen, Orica-GreenEDGE 1:48
87 Magnus Cort Nielsen, Orica-GreenEDGE 2:22
133 Matti Breschel, Cannondale 3:51

Schweiz Rundt, Samlet
1 Miguel Angel Lopez, Astana 29:32:03
2 Andrew Talansky, Cannondale 0:08
3 Ion Izagirre, Movistar Team 0:16

44 Chris Juul-Jensen, Orica-GreenEDGE 40:44
92 Matti Breschel, Cannondale 59:50
110 Magnus Cort Nielsen, Orica GreenEDGE 1:08:35

Slovenien Rundt, 3. etape
1 Diego Ullisi, Lampre-Merida 28:23
2 Rein Taaramäe, Team Katusha 0:04
3 Omar Fraile, Dimension Data 0:52

Ster ZLM Toer GP, 4. etape
1 Sep Vanmarcke, Team LottoNL-Jumbo 4:32:18
2 Wout van Aert, Crelan – Vastgoedservice 00:00
3 Pieter Vanspeybrouck, Topsport Vlaanderen 0:03

8 Søren Kragh Andersen, Giant-Alpecin 0:03

Ster ZLM Toer GP, Samlet
1 Sep Vanmarcke, Team LottoNL-Jumbo 13:56:05
2 Sean de Bie, Lotto-Soudal 0:05
3 Jos Van Emden, Team LottoNL-Jumbo 0:12

4 Søren Kragh Andersen, Giant-Alpecin 0:16

Route du Sud, 4. etape
1 Marc Soler, Movistar Team 5:36:13
2 Nairo Quintana, Movistar Team 0:04
3 Hugh Carthy, Caja Rural 00:00

44 Mads Pedersen, Stölting Service Group 9:54
60 Micheal Reihs, Stölting Service Group 27:10
76 Alexander Kamp, Stölting Service Group 27:52

Route de Sud, Samlet
1 Nairo Quintana, Movistar 12:52:55
2 Marc Soler, Movistar 0:36
3 Hugh Carthy, Caja Rural 0:58

31 Mads Pedersen, Stölting Service Group 14:03
67 Alexander Kamp, Stölting Service Group 29:30
68 Michael Reihs, Stölting Service Group 29:33
 

Dagens resultater: Fredag, uge 24

Posted on: juni 17th, 2016 by Kristian Arnth

Schweiz Rundt (WT)
7. etape
1. Tejay Van Garderen (BMC) 6:26:13
2. Miguel Angel Lopez (Astana) 0:16
3. Warren Barguil (Giant) st. 

76. Christopher Juul-Jensen (Orica) 16:26
79. Matti Breschel (Cannondale) 16:58
98. Magnus Cort (Orica) 19:36

Samlet stilling
1. Warren Barguil (Giant) 29:09:53
2. Miguel Angel Lopez (Astana) 0:21
3. Andrew Talansky (Cannondale) 0:24

43. Christopher Juul-Jensen (Orica) 39:35
86. Matti Breschel (Cannondale) 56:38
113. Magnus Cort (Orica) 1:06:52

Ster ZLM Toer GP Jan van Heeswijk
3. etape
1. Dylan Groenewegen (LottoNL) 5:01:15
2. Timothy Dupont (Verandas Willems) st. 
3. Sean de Bie (Lotto Soudal) st. 
4. Søren Kragh Andersen (Giant) st. 

Samlet stilling
1. Sean de Bie (Lotto Soudal) 9:23:49
2. Jos Van Emden (LottoNL) 0:01
3. Taylor Phinney (BMC) 0:02

10. Søren Kragh Andersen (Giant) 0:11

Tour de Slovenie (2.1)
2. etape
1. Rein Taaramae (Katusha) 5:46:40
2. Jack Haig (Orica) 0:36
3. Egan Arley Bernal (Androni) 0:50

Samlet stilling
1. Rein Taaramae (Katusha) 10:14:16
2. Jack Haig (Orica) 0:36
3. Egan Arley Bernal (Androni) 0:50

Route du Sud (2.1)
2. etape
1. Bryan Coquard (Direct Energie) 2:11:03
2. Stephane Poulhies (Armée de Terre) st.
3. Manuel Belletti (Southeast) st.

11. Alexander Kamp (Stölting) st.
99. Mads Pedersen (Stölting) 0:42
100. Michael Reihs (Stölting) 0:42

3. etape (enkelstart)
1. Nairo Quintana (Movistar) 00:15:45
2. Sylvian Chavanel (Direct Energie) 0:06
3. Imanol Erviti (Movistar) 0:17

44. Mads Pedersen (Stölting) 1:10
66. Alexander Kamp (Stölting) 1:31
72. Michael Reihs (Stölting) 1:34

Samlet stilling
1. Nairo Quintana (Movistar) 7:16:44
2. Sylvain Chavenel (Direct Energie) 0:11
3. Bryan Coquard (Direct Energie) 0:11

48. Alexander Kamp (Stölting) 1:36
80. Michael Reihs (Stölting) 2:21
101. Mads Pedersen (Stölting) 4:07

Aviva Womens Tour (WWT)
3. etape
1. Elizabeth Armitstead (Boels-Dolmans) 2:54:27
2. Ashleigh Moolman (Cervelo-Bigla) st.
3. Elisa Longo Borghini (Wiggle-High5) st.

6. Amalie Dideriksen (Boels-Dolmans) 0:36

Samlet stilling
1. Elizabeth Armitstead (Boels-Dolmans) 9:55:59
2. Ashleigh Moolman (Cervelo-Bigla) 0:05
3. Elisa Longo Borghini (Wiggle-High5) 0:07

27. Amalie Dideriksen (Boels-Dolmans) 1:46

Tour de Savoie Mont Blanc (2.2)
2. etape
1. Harm Vanhoucke (Lotto Soudal U23) 3:37:30
2. Leo Vincent (ukendt) 0:22
3. Bryan Nauleau (Direct Energie) st.

12. Chris Anker Sørensen (Fortuneo)

Samlet stilling
1. Harm Vanhoucke (Lotto-Soudal U23) 7:10:14
2. Leo Vincent (ukendt) 0:26
3. Remy Rochas (ukendt) 0:27

14. Chris Anker Sørensen (Fortuneo) 2:41

Oberösterreichrundfahrt (2.2)
2. etape
1. Phil Bauhaus (Bora-Argon18) 3:56:58
2. Davide Ballerini (ukendt) st.
3. Philipp Zwingenberger (Heizomat) st. 

37. August Mors Poulsen (CKAarhus) st. 
57. Jakob Frandsen (CKAarhus) st. 
61. Frederik Muff (CKAarhus) st. 
63. Patrick Olesen (Leopard) st. 
78. Jonas Rernböck (Odder CK) st. 
84. Magnus Bak Klaris (SEG) st. 
105. Nikolaj Henning (Odder CK) st. 

Samlet stilling
1. Vincenzo Albanese (ukendt) 4:21:49
2. Alexander Krieger (Leopard) st. 
3. Marcel Meisen (Kuota-Lotto) st. 

8. Patrick Olesen (Leopard) 0:04
33. Jonas Rernböck (Odder CK) 1:05
34. Magnus Bak Klaris (SEG) st. 
59. Frederik Muff (CKAarhus) 2:03
60. Jakob Frandsen (CKAarhus) st. 
68. Nikolaj Henning (Odder CK) st. 
86. August Mors Poulsen (CKAarhus) 3:44

Dagens resultater: Søndag uge 22

Posted on: juni 5th, 2016 by ULS

Criterium du Dauphine 2UWT

Resultat – prolog
1 Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) 11:36
2 Richie Porte (BMC) 0:06
3 Chris Froome (Sky) 0:13
4 Daniel Martin (Etixx-Quick Step) 0:21
5 Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step) 0:24
..
38 Jesper Hansen (Tinkoff-Saxo) 1:09
66 Michael Valgren (Tinkoff-Saxo) 1:29
161 Michael Mørkøv (Katusha) 3:20

Samlet stilling
1 Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) 11:36
2 Richie Porte (BMC) 0:06
3 Chris Froome (Sky) 0:13
4 Daniel Martin (Etixx-Quick Step) 0:21
5 Julian Alaphillipe (Etixx-Quick Step) 0:24
..
38 Jesper Hansen (Tinkoff-Saxo) 1:09
66 Michael Valgren (Tinkoff-Saxo) 1:29
161 Michael Mørkøv (Katusha) 3:20

Post Cup, 2. afdeling på Bornholm

Resultat
1 Troels Vinther (Riwal Platform)
2 Torkil Veyhe (WeBike-CK Aarhus)
3 Christian Nyvang Lund (ColoQuick-CULT)
4 Rasmus Mygind (Riwal Platform)
5 Patrick Clausen (Riwal Platform)

Samlet stilling
1 Rasmus Mygind (Riwal Platform) 32
2 Rasmus Bøgh Wallin (Soigneur) 32
3 Patrick Clausen (Riwal Platform) 27
4 Nicklas Overgaard (WeBike-CK Aarhus) 22
5 Morten Øllegaard (Riwal Platform) 21

Luxembourg Rundt 2.HC

Resultat – 4. etape
1 Philippe Gilbert (BMC) 4:17:44
2 Maurits Lammertink (Roompot-Oranje)
3 Dylan Teuns (BMC) 0:01
..
8 Christopher Juul-Jensen (ORICA GreenEDGE) 0:06
17 Rasmus Guldhammer (Stölting Service Group)
26 Patrick Olesen (Leopard Pro Cycling) 0:39
29 Chris Anker Sørensen (Fortuneo-Vital Concept) 0:50

Samlet slutstilling
1 Maurits Lammertink (Roompot-Oranje) 16:28:21
2 Philippe Gilbert (BMC) 0:09
3 Alex Kirsch (Stölting Service Group) 0:19
..
5 Christopher Juul-Jensen (Orica GreenEDGE) 0:24
16 Rasmus Guldhammer (Stölting Service Group) 1:15
24 Patrick Olesen (Leopard Pro Cycling) 2:02
26 Chris Anker Sørensen (Fortuneo-Vital Concept) 2:13

Boucles de la Mayenne 2.1

Resultat – 3. etape
1 Thomas Scully (Drapac)
2 Anthony Delaplace (Fortuneo-Vital Concept)
3 Aitor Gonzalez (Euskadi Basque) 
..
17 Mads Würtz Schmidt (Trefor) 0:06

Samlet slutstilling
1 Bryan Coquard (Direct Energie)
2 Anthony Delaplace (Fortuneo-Vital Concept) 0:15
3 Thomas Boudat (Direct Energie) 0:16
..
9 Mads Würtz Schmidt (Trefor) 0:24

Dagens resultater: Søndag uge 21

Posted on: maj 29th, 2016 by Velomore

Giro d’Italia 2.WT
Resultat – 21. etape 
1 Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) 
2 Nikias Arndt (Team Giant-Alpecin)
3 Matteo Trentin (Etixx-Quick Step)

Samlet stilling
1 Vincezo Nibali (Astana) 82:44:31
2 Esteban Chaves (Orica GreenEDGE) 0:52
3 Alejandro Valverde (Movistar) 1:17
..
12 Jakob Fuglsang (Astana) 24:59

Belgien Rundt 2.HC
Resultat – 4. etape
1 Zico Waeytens (Team Giant-Alpecin) 3:34:08
2 Daniel Mclay (Fortuneo-Vital Concept
3 Timothy Dupont (Verandas Willems Cycling Team)

Samlet stilling
1 Dries Devenyns (IAM Cycling) 12:27:30
2 Reto Hollenstein (IAM Cycling) 0:04
3 Stijn Vandenbergh (Etixx-Quick Step)

Paris-Roubaix U23
Resultat 
1 Filippo Ganna (Lampre – Merida)
2 Jenthe Biermans (SEG Racing Academy
3 Hamish Schreurs (Klein Constantia)

An Post Ras 2.2
Resultat – 8. etape
1 Nicolai Brøchner (Riwal Platform)
2 Taco Van Der Hoorn (Cyclingteam Join’s-De Rijke)
3 Emiel Wastyn (An Post-Chain Reaction)

Dagens resultater: Fredag, uge 21

Posted on: maj 27th, 2016 by JC

Giro d’Italia (WT)
19. etape
1 Vincenzo Nibali (Astana) 4:19:54
2 Mikel Nieve (Team Sky) 0:51
3 Johan Esteban Chaves (Orica-GreenEDGE) 0:53

Samlet stilling
1 Johan Esteban Chaves (Orica-GreenEDGE) 78:14:20
2 Vincenzo Nibali (Astana) 0:44
3 Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) 1:05

U23 DM i enkeltstart
1 Mads Würtz Schmidt (Team TREFOR) 35:23
2 Kasper Asgreen (Team TREFOR) 35:36
3 Rasmus Bøgh Wallin (Team Soigneur – Copenhagen Pro Cycling) 36:05

Baloise Belgium Tour (2.HC)
2. etape
1 Dries Devenyns (IAM Cycling) 4:32:26 
2 Baptiste Planckaert (Wallonie) 0:01
3 Stijn Vandenbergh (Etixx-Quick Step) 

Samlet stilling
1 Dries Devenyns (IAM Cycling) 8:53:22
2 Reto Hollenstein (IAM Cycling) 0:04
3 Stijn Vandenbergh (Etixx-QuickStep) 0:07

Amerikansk enkeltstart (NT)
1 Taylor Phinney (BMC Racing Team) 1:02:45
2 Tom Zirbel (Rally Cycling) 1:10
3 Alexey Vermeulen (LottoNL-Jumbo) 1:12

An Post Ras (2.2)
6. etape 
1 Aaron Gate (An Post – Chain Reaction) 3:47:53
2 Nicolai Brøchner (Riwal Platform) 
3 Matthew Holmes (Madison Genesis)

Samlet stilling
1 Clemens Fankhauser (Tirol Cycling Team) 21:27:49
2 Matthew Holmes (Madison Genesis) 0:02
3 Damien Shaw (An Post – Chain Reaction) 

Dagens resultater: Søndag uge 20

Posted on: maj 22nd, 2016 by Velomore

Giro d’Italia 2WT
Resultat
1 Alexander Foliforov (Gazprom-RusVelo) 28:39
2 Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo)
3 Alejandro Valverde (Movistar) 0:23
4 Sergey Firsanov (Gazprom-RusVelo) 0:30
5 Michele Scarponi (Astana) 0:36
6 Esteban Chaves (ORICA-GreenEDGE) 0:40
7 Ilnur Zakarin (Katusha) 0:47
8 Joe Dombrowski (Cannondale) 0:52
9 Bob Jungels (Etixx-Quick Step) 1:04
10 Rafal Majka (Tinkoff) 1:09
..
29 Jakob Fuglsang (Astana) 2:17
80 Lars Bak (Lotto Soudal) 4:19

Samlet stilling
1 Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) 60:41:22
2 Esteban Chaves (ORICA-GreenEDGE) 2:12
3 Vinceno Nibali (Astana) 2:51
4 Alejandro Valverde (Movistar) 3:29
5 Rafal Majka (Tinkoff) 4:38
6 Ilnur Zakarin (Katusha) 4:40
7 Andrey Amador (Movistar) 5:27
8 Bob Jungels (Etixx-Quick Step) 7:14
9 Kanstantin Sioutsou (Dimension Data) 7:37 
10 Jakob Fuglsang (Astana) 7:55

Tour of Norway 2.HC
Resultat – 5. etape
1 Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) 3:59:17
2 Sondre Holst Enger (Norway) 0:08
3 August Jensen (Coop-ØsterHus)
..
39 Mads Pedersen (Stölting Service Group) 0:18
69 Rasmus Quaade (Stölting Service Group) 3:56

Samlet slutstilling
1 Pieter Weening (Roompot-Oranje Peloton) 22:17:20
2 Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) 0:23
3 Sondre Holst Enger (Norway) 0:33
..
49 Mads Pedersen (Stölting Service Group) 19:12
69 Rasmus Quaade (Stölting Service Group) 26:42

Tour of California 2.HC
Resultat – etape 7

1 Alexander Kristoff (Team Katusha) 4:19:52
2 Peter Sagan (Tinkoff)
3 Danny Van Poppel (Team Sky)
..
20 Michael Mørkøv (Team Katusha)
84 Søren Kragh Andersen (Team Giant-Alpecin) 25:42

Samlet stilling
1 Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step) 28:46:38
2 Rohan Dennis (BMC Racing Team) 0:16
3 Brent Bookwalter (BMC Racing Team) 0:38
..
51 Michael Mørkøv (Team Katusha) 36:39
63 Søren Kragh Andersen (Team Giant-Alpecin) 48:40

Tour of California WE 2.WT
Resultat – etape 3
1 Marianne Vos (Rabobank-Liv Woman Cycling Team) 2:52:51
2 Coryn Rivera (UnitedHealthcare Pro Cycling Womens Team)
3 Emma Johansson (Wiggle High5)

Samlet stilling
1 Megan Guarnier (Boels-Dolmans Cycling Team) 6:25:24
2 Kristin Armstrong (TWENTY16 presented by Sho-Air) 0:15
3 Evelyn Stevens (Boels-Dolmans Cycling Team) 0:25

Opdateres

Dagens resultater: Fredag, uge 19

Posted on: maj 13th, 2016 by Kristian Arnth

Giro d’Italia 2.WT
7. etape 
1 André Greipel (Lotto-Soudal) 5:01:08
2 Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo)
3 Sacha Modolo (Lampre-Merida)

Samlet stilling
1 Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) 29:23:23
2 Jakob Fuglsang (Astana) 0:26
3 Ilnur Zakarin (Katusha) 0:28

Grande Prémio Internacional Beiras e Serra da Estrela 2.1
1. etape
1 Eduard Prades (Caja Rural) 3:27:45
2 Luca Wackermann (NASR-Dubai) st
3 Sergey Shilov (Lokosphinx) st

41 John Ebsen (ONE) st

Samlet stilling
1 Eduard Prades (Caja Rural) 3:27:45
2 Luca Wackermann (NASR-Dubai) st
3 Sergey Shilov (Lokosphinx) st

41 John Ebsen (ONE) st 

Tour de Picardie 2.1
1. etape
1 Nacer Bouhanni (Cofidis) 
2 Jens Debussschere (Lotto-Soudal)
3 Sondre Holst Enger (IAM)

74 Asbjørn Kragh Andersen (Delko Marseille)

Samlet stilling
1 Nacer Bouhanni (Cofidis)
2 Jens Debussschere (Lotto-Soudal)
3 Sondre Holst Enger (IAM)

74 Asbjørn Kragh Andersen (Delko Marseille)

Tour of Iran 2.1
1. etape
1 Connor McCutcheon (Illuminate)
2 Mirsamad Pourseyedi (Tabriz Shahrdari) st
3 Ahad Kazemi (Tabriz Shahrdari) st
..
81 Frederik Zeuner (CHRISTINA) 7:04

Samlet stilling
1 Connor McCutcheon (Illuminate)
2 Mirsamad Pourseyedi (Tabriz Shahrdari) st
3 Ahad Kazemi (Tabriz Shahrdari) st
..
81 Frederik Zeuner (CHRISTINA) 7:04

Tour de Berlin 2.2U
1. etape (holdløb)
1 BMC Development Team
2 Klein Constantia 
3 Team TREFOR

Samlet stilling
1 BMC Development Team
2 Klein Constantia 
3 Team TREFOR

Dagens resultater: Torsdag d. 12. maj

Posted on: maj 12th, 2016 by VH

Giro d’Italia, 6. etape
Etaperesultat
1 Tim Wellens (Lotto-Soudal) 4:40:05
2 Jakob Fuglsang (Astana) +1:19
3 Ilnur Zakarin (Katusha +00:00

Samlet
1 Tom Dumoulin (Giant Alpecin) 24:22:15
2 Jakob Fuglsang (Astana) +0:26
3 Ilnur Zakarin +0:28

Rhône-Alpes Isère Tour, 1. etape
1 Daniel Schorn (Team Felbermeyr) 
2 Jeroen Meijers (Rabobank Development Team)
3 Markus Eiebegger (Team Felbermeyer)

International Tour de Banyuwangi Ijen, 2. etape
1 Benjamin Prades (Team UKYO) 3:42:58
2 Marcelo Felipe (7 Eleven-Sava RBP) +00:00
3 Ricardo Garcia (Kinan Cycling Team) +00:00

Opdateres

Dagens resultater: Søndag uge 18

Posted on: maj 8th, 2016 by Velomore

Giro d’Italia 2.WT
3. etape
1 Marcel Kittel (Etixx-QuickStep) 4:23:45
2 Elia Viviani (Team Sky)
3 Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo)

Samlet stilling
1 Marcel Kittel (Etixx-QuickStep) 9:13:10
1 Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) 0:09
3 Andrey Amador (Movistar) 0:15

4 dage ved Dunkerque
5. etape
1 Kenny Dehaes (Wanty-Groupe Gobert) 3:31:08
2 Bryan Coquard (Direct Energie)
3 Ariel Maximiliano Richeze (Etixx-Quick Step)

Samlet stilling
1 Bryan Coquard (Direct Energi) 21:24:03
2 Marco Frapporti (Androni) 0:30
3 Xandre Meruisse (Crelan) 0:31
..
9 Rasmus Quaade (Stölting Group) 0:53

Tour d’Azerbaijdan 2.1
5. etape
1 Michael Schqarzmann (Bora Argon 18) 3:41:46
2 Alberto Cecchin (Team Roth)
3 Daniel Schorn (Team Felbermayr-Simplon Wels)

Samlet stilling
1 Markus Eibegger (Team Felbermayr) 15:17:26
2 Rinaldo Nocentini (Sporting Clube de Portugal) 0:02
3 Nikita Stalnov (Astana City) 0:04

Vuelta Ciclista Comunidad de Madrid 2.1 
2. etape
1 Juan Molano (Team Manzana Postobon) 1:39:32
2 Juan Jose Lobato (Movistar)
3 Sergey Shilov (Lokosphinx)

Samlet stilling
1 Juan Jose Lobato (Movistar) 5:57:43
2 Jesus Herrada (Movistar)
3 Daniele Ratto (Androni)

Ringerike GP 1.2
Resultat
1. Trond Håkon Trondsen (Sparebanken Sør)
2. Krister Hagen (Coop-ØsterHus)
3. Markus Fåglum-Karlsson (Team Tre Berg)
..
6. Jonas Gregaard (Riwal Platform)

Opdateres

Dagens resultater: Lørdag, uge 18

Posted on: maj 7th, 2016 by JC

Giro d’Italia
2. etape
1 Marcel Kittel (Etixx-QuickStep) 4:38:31
2 Arnaud Demare (FDJ)
3 Sacha Modolo (Lampre-Merida)

Samlet stilling
1 Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) 4:49:34
2 Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo)
3 Marcel Kittel (Etixx-QuickStep) 0:01

4 dage ved Dunkerque
4. etape
1 Xandro Meurisse (Crelan)
2 Bryan Coquard (Direct Energie)
3 Marco Frapporti (Androni)

Samlet stilling
1 Bryan Coquard (Direct Energi) 17:53:01
2 Marco Frapporti (Androni) 0:24
3 Xandre Meruisse (Crelan) 0:25

Tour d’Azerbaijdan 2.1

4. etape 
1 Luca Wackerman (NASR-DUBAI) 2:54:35
2 Nikita Stalnov (Astana City)
3 Rinaldo Nocentini (Sporting Clube de Portugal)

Samlet stilling
1 Markus Eibegger (Team Felbermayr) 15:17:26
2 Nikita Stalnov (Astana City) 0:02 
3 Rinaldo Nocentini (Sporting Clube de Portugal)

Vuelta Ciclista Comunidad de Madrid (2.1) 
1. etape
1 Juan Jose Lobato (Movistar) 4:18:11 
2 Jesus Herrada (Movistar)
3 Daniele Ratto (Androni) 

Samlet stilling
1 Juan Jose Lobato (Movistar) 4:18:11
2 Jesus Herrada (Movistar)
3 Daniele Ratto (Androni)

Sundvolden GP 1.2
1 Andreas Vangstad (Team Sparebanken Sør)
2 Carl Frederik Hagen (Team Sparebanken Sør)
3 Åsmund Løvik (FixIT.no)

Fleche du Sud 2.2
4. etape
1 Sergio Sousa (Team Vorarlberg) 3:31:40
2 Serge Dewortelaer (Team Differdange) 0:29
3 Christian Mager (Team Stlting) 1:25

Samlet stilling 
1 Sergio Sousa (Team Vorarlberg) 8:52:39
2 Raphael Freienstein (Team Kuota-Lotto) 0:14
3 Serge Dewortelaer (Team Differdange) 0:29

Dagens resultater: Fredag, uge 18

Posted on: maj 6th, 2016 by velo_admin

Tour de Azerbaijan 2.1
3. etape
1 Matej Mugerli (Synergy Baku) 4:18:44
2 Markus Eibegger (Team Felbermayr)
3 Luca Wackermann (NASR-DUBAI)

Stilling
1 Daniel Schorn (Team Felbermayr) 12:22:48
2 Guillaume Boivin (Cycling Academy Team)
3 Alberto Cecchin (Team Roth)

Fleche du Sud 2.2
3. etape
Etapen er blevet aflyst grundet et stort styrt.

Stilling
1 Twan van der Brand (Cyclingteam Jo Piels) 5:19:48
2 Raphael Freienstein (Team Kuota-Lotto) 
3 Dion Beukeboom (Parkhotel-Valkenburg)

4 dage ved Dunkerque
3. etape
1 Bryan Coquard (Direct Energie)
2 Baptiste Planckaert (Wallonie Bruxelles)
3 Rudy Barbier (Roubaix Metropole)

Stilling
1 Bryan Coquard (Direct Energie) 13:12:58
2 Nacer Bouhanni (Cofidis) 0:20
3 Gediminas Bagdonas (Ag2r) 0:22

Giro d’Italia WT
1. etape
1 Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) 11:03
2 Primoz Roglic (LottoNL) 0:00
3 Andrey Amador (Movistar) 0:06

Stilling
1 Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) 11:03
2 Primoz Roglic (LottoNL) 0:00
3 Andrey Amador (Movistar) 0:06

Fredsløbet
2a. etape
1 Iver Knotten (Norge)
2 Ilya Gorbushin (Kazakhstan) 0:01
3 Mikkel Bjerg (Danmark) 0:02

2b. etape
1 Tadej Pogacar (Slovenien) 1:25:35
2 Ludvik Holstad (Norge)
3 Laurens Huys (Belgien)

Samlet stilling
1 Alexys Brunel (Frankrig) 4:23:20
2 Rasmus Lund Pedersen (Danmark) 0:07
3 Christopher Blevins (USA) 0:38

Dagens resultater: Søndag uge 17

Posted on: maj 1st, 2016 by Velomore

Rent Liv Løbet
Resultat
1 Johim Ariesen (Metec – TKH)
2 Erik Lahm (Almeborg – Bornholm)
3 Mads Würtz Schmidt (Trefor)
4 Jonas Aaen (Riwal Platform)
5 Rune Almindsø (ColoQuick-Cult)

Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt (U23) 1.2U
Resultat
1 Konrad Gessner 3:41:05
2 Benjamin Declercq
3 Christophe Noppe

Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 1.HC
Resultat
1 Alexander Kristoff (Team Katusha) 5:00:03
2 Ariel Maximiliano Richeze (Etixx-Quick Step)
3 Sam Bennet (Bora-Argon 18)
..
7 Casper Pedersen (Riwal Platform) 
15 Mikkel Honore (Lotto Soudal U23)

Romandiet Rundt 2.WT
Resultat – 5. etape
1 Michael Albasini (Orica-GreenEDGE) 4:14:17
2 Andrey Amador (Movistar)
3 Wilco Kelderman (Team LottoNL-Jumbo)

Samlet stilling
1 Nairo Quintana (Movistar) 16:20:20
2 Thibaut Pinot (FDJ) 0:19
3 Ion Izagirre (Movistar) 0:23

Tour de Yorkshire 2.1
Resutlat – 3. etape
1 Thomas Voeckler (Direct Energie) 4:51:57
2 Nicolas Roche (Team Sky)
3 Adam Yates (Orica GreenEDGE)

Samlet stilling
1 Thomas Voeckler (Direct Energie) 13:05:16
2 Nicolas Roche (Team Sky) 0:06
3 Anthony Turgis (Cofidis) 0:16

Tyrkiet Rundt 2.HC
Resultat – 8. etape
1 Jakub Mareczko (Willier-Southeast) 5:46:24
2 Sacha Modolo (Lampre-Merida)
3 Francisco Chamorro (Funvic Soul Cycles)

Samlet stilling
1 José Goncalves (Caja Rural -Seguros) 32:31:35
2 David Arroya (Caja Rural -Seguros) 0:18
3 Nikita Stalnov (Astana City) 0:56

Dagens resultater: Torsdag uge 17

Posted on: april 28th, 2016 by Velomore

Romandiet Rundt 2.WT
Stilling – 2. etape
1 Nairo Quintana (Movistar) 4:28:40
2 Ilnur Zakarin (Team Katusha)
3 Rui Costa (Lampre-Merida) 0:26

Samlet stilling
1 Nairo Quintana (Movistar) 7:02:05
2 Ilnur Zakarin (Team Katusha 0:18
3 Ion Izagirre 0:20

Tyrkiet Rundt 2.HC
Stilling – 5. etape
1 Jakub Mareczko (Southeast-Venezuela) 4:20:28
2 André Greipel (Lotto Soudal)
3 Manuel Belletti (Southeast-Venezuela)

Samlet stilling
1 Pello Bilbao (Caja Rural-Seguros RGA) 20:07:06
2 José Goncalves (Caja Rural-Seguros RGA) 0:05
3 David Arroyo (Caja Rural-Seguros RGA) 0:13

Dagens resultater: Lørdag uge 16

Posted on: april 23rd, 2016 by Velomore

Grand Prix Herning
Resultat 
1 Mads Würtz Schmidt (Team TREFOR) 4:33:51
2 Jonas Gregaard (Riwal Platform) 0:09
3 Rasmus Bøgh Wallin (Team Soigneur-Copenhagen Pro Cycling) 0:17
4 Jonas Aaen (Riwal Platform)
5 Lasse Norman Hansen (Stôlting Group)
6 Rasmus Mygind (Riwal Platform) 0:28
7 Christoffer Lission (Team Almeborg-Bornholm) 0:30
8 Alex Rasmussen (coloQuick-CULT) 0:32
9 Mads Corell (Team Giant Scatto U23)
10 Patrick Clausen (Riwal Platform)

Kroatien Rundt
Resultat – 5. etape
1 Tinkoff 49:36
2 Gazprom-RusVelo 0:04
3 CCC Sprandi Polowice 0:10

Samlet stilling
1 Matija Kvasina (Synergy Baku Cycling Project) 19:43:58
2 Jesper Hansen (Tinkoff) 0:32
3 Victor De La Parte (CCC Sprandi Polkowice) 

Dagens resultater: Torsdag uge 16

Posted on: april 21st, 2016 by Velomore

Giro del Trentino, 3. etape
Resultat
1 Tanel Kangert (Astana Pro Team) 5:05:27
2 Patrick Konrad(Bora-Argon 18) 0:10
3 Romain Bardet (AG2R La Mondiale) 
4 Jakob Fuglsang (Astana) 

Samlet
1 Mikel Landa (Team Sky) 10:37:33
2 Tanel Kangert (Astana Pro Team) 0:08
3 Jakob Fuglsang (Astana Pro Team) 0:10

Tour of Croatia, 3. etape
Resultat
1 Giacomo Nizzolo (Trek Segafredo) 4:35:32
2 Tomothy Dupont (Verandas Willems Cycling Team)
3 Matteo Pelucchi (IAM Cycling) 

Samlet
1 Giacomo Nizzolo (Trek Segafredo) 15:35:59
2 Mark Cavendish (Dimension Data) 0:10
3 Tomothy Dupont (Verandas Willems Cycling Team) 0:16

Dagens resultater: Onsdag d. 20. april

Posted on: april 20th, 2016 by VH

La Fléche Wallone, Herre
Resultat
1 Alejandro Valverde (Movistar Team) 4:43:57
2 Julian Alaphillippe (Etixx-Quick Step) +00:00
3 Dan Martin (Etixx-Quick Step) +00:00

38 Chris Anker Sørensen (Fortuneo – Vital Concept) +0:46
96 Michael Valgren (Tinkoff) +4:56

La Fléche Wallone Féminine
Resultat
1 Anna Van Der Breggen (Rabobank-Liv Woman Care Cycling Team) 3:50:36
2 Evelyn Stevens (Boel – Dolmans Cycling Team) + 0:08
3 Megan Guarnier (Boel – Dolmans Cycling Team) + 0:22

Giro del Trentino, 2. etape
Resultat
1 Mikel Landa (Team Sky) 5:18:12
2 Sergey Firsanov (Gazprom-RusVelo) + 0:04
3 Damiano Cunego (Nippo- Vini Fantini) + 0:13

5 Jakob Fuglsang (Astana) +:13

Samlet
1 Mikel Landa (Team Sky) 5:31:46
2 Jakob Fuglsang (Astana) +0:10
3 Sergey Firsanov (Gazprom-RusVelo) +0:15

Tour of Croatia, 2. etape
Resultat
1 Mark Cavendish (Dimension Data) 5:32:56
2 Giacomo Nizzolo (Trek Segafredo) +00:00
3 Mark Renshaw (Dimension Data) +00:00

Samlet
1 Mark Cavendish (Dimension Data) 11:00:27
2 Giacomo Nizzolo (Trek Segafredo) +00:00
3 Mark Renshaw (Dimension Data) +0:10

Dagens resultater: Søndag d. 17 april

Posted on: april 17th, 2016 by MJ

Amstel Gold Race (UWT)

1 Enrico Gasparotto (Wanty)
2 Michael Valgren (Tinkoff-Saxo)
3 Sonny Colbrelli (Bardiani-CSF)
4 Bryan Coquard (Direct Energie)
5 Michael Matthews (ORICA-GreenEDGE)

Profonde van Noord-Holland (1.2)

1 Mathias Westergaard (Almeborg – Bornholm)
2 Jim Van Den Bergh (Parkhotel Valkenburg)
3 Wouter Mol (Join’s – De Rijke)

Tro-Bro Leon (1.1)

1 Martin Mortensen (ONE)
2 Peter Williams (ONE)
3 Florian Vachon (Fortuneo-Vital Concept)

Vuelta a Castilla y Leon (2.1) – 3. etape

1 Alejandro Valverde (Movistar) 
2 Joni Brandao (Efapel)
3 David Arroyo (Caja Rural)

Vuelta a Castilla y Leon (2.1) – Samlet stilling

1 Alejandro Valverde (Movistar) 
2 Pello Bilbao (Caja Rural) 0:30
3 Joni Brandao (Efapel) 1:04

Tour du Loir et Cher (2.2) – 5. etape

1 Jeff Vermeulen (Jo Piels)
2 Edward Planckaert (Lotto Soudal U23)
3 Russel Downing (JLT Condor)

Tour du Loir et Cher (2.2) – Samlet stilling

1 Patrick Schelling (Vorarlberg) 
2 Jonas Aaen Jörgensen (Riwal Platform) +0:05
3 Russel Downing (JLT Condor) + 0:11

Giro dell’Appennino (1.1)

1 Sergey Firsanov (Gazprom-RusVelo)
2 Francesco Gavazzi (Androni Giocattoli)
3 Mauro Finetto (Unieuro Wilier)