13.04.2014
Søren Sliwa

Troels Vinther mistede førertrøjen i Frankrig

I går sikrede Troels Vinther sig etapesejren og førertrøjen, da han slog polske Lukasz Wisniowski i en tomandsspurt. Det blev dog ikke til mere end 72 kilometer i førertrøjen for Cult Enery-Vital Water-rytteren, der på dagens første deletape ikke kunne følge med de foreste, da de to stigninger Le Liry og Roc la Tour skulle besejres. 

Det kunne Kristian Haugaard Jensen fra Development Giant-Shimano til gengæld, og danskeren kom ind som nummer 9, da den 22 mand store favoritgruppe skulle afgøre etapen mellem sig ved foden af Roc la Tour. 

I spurten var det Grega Bole fra Vini Fantini, der var hurtigst og fik dermed sin første sejr for det italienske hold. Sloveneren fik først en kontrakt for 11 dage siden, efter at han blev fritstillet efter at Vacansoleil lukkede sidste år. 

Anden deletape køres senere i dag.

Etaperesultat:

1. Grega Bole (Vini Fantini Nippo)
2. Matej Mugerli (Adria Mobil) st.
3. Tom Dernies (Wallonie Bruxwlles)
4. Christoph Pfingsten (Cycling Team de Rijke)
5. Dylan Teuns (-)
6. Felix Grossschartner (Team Gourmetfein Simplon Wels)
7. Alexander Foliforov (Itera Katusha)
8. Laurent Evrard (Wallonie Bruxelles)
9. Kristian Haugaard Jensen (Development Team Giant-Shimano)
10. Silvio Herklotz (Team Stölting)

25. Lasse Bøchmann (Cult Energy-Vital Water) 0:12
33. Troels Vinther (Cult Energy-Vital Water) 0:42
49. Martin Mortensen (Cult Energy-Vital Water) 1:07
82. Mads Christensen (Cult Energy-Vital Water) 3:33
83. Rasmus Sterobo (Cult Energy-Vital Water) st.
112. Emil Vinjebo (Cult Energy-Vital Water) 6:34 

Samlet klassement:

1. Lukasz Wisniowski (Eitxx) 
2. Grega Bole (Vini Fantini Nippo) 0:25
3. Kristian Haugaard Jensen (Development Team Giant-Shimano) st.
4. Julien Stassen (Wallinie – Bruxelles) 
5. Matej Mugerli (Adria Mobil)
6. Pierre Bonnet (-)
7. Christoph Pfingsten (Cycling Team de Rijke)
8. Tom Dernies (Wallonie – Bruxelles)
9. Radoslav Rogina (Adria Mobil)
10. Laurent Evrard (Wallonie – Bruxelles)

24. Lasse Bøchmann (Cult Energy-Vital Water) 0:37
25. Troels Vinther (Cult Energy-Vital Water) 0:42
42. Martin Mortensen (Cult Energy-Vital Water) 1:32
69. Mads Christensen (Cult Energy-Vital Water) 6:05
75. Rasmus Sterobo (Cult Energy-Vital Water) 7:58
85. Emil Vinjebo (Cult Energy-Vital Water) 10:59